SON 24S
  • BİST%0.00 0.00
  • DOLAR%0.00 0.00
  • EURO%0.00 0.00
  • ALTIN%0.00 0.00

TRAFİK SİGORTASI TARİHİ ve NASIL ZORUNLU OLDU

Zorunlu trafik sigortası birkaç yıldır toplumun tüm kesimlerinde en çok tartışılan konulardan biri durumunda. Fiyatlardaki artış, rakebette haksızlıklar, sürekli değişen uygulamalar hem acenteleri hem de vatandaşı mağdur etti. Sürekli olarak acente ile vatandaş karşı karşıya gelebilir.

Sigortaların dünya tarihindeki yerini ve hangi koşulların sigortaları zorunlu hale getirildigini, ilk defa nerede uygulandığını  ve ülkemizdeki zorunluluk başlangıcını biraz araştırdık. Karşımıza çıkan sonuçları paylaşmak istedim.

Ekonomik gelişmelerle birlikte sanayileşme, iş kazaları ve tazmınat taleplerinin artması bir takım zorunlu sigorta ihtiyacını ortaya çıkardı. 19.yüzyılın son çeyreğinde Zorunlu İşveren Sorumluluk Uygulamaları devreye girdi. Bu zorunlu trafik sigortalarının uygulamaya başlanmasıyla 19.yy. sonlarında zorunlu trafik sigortasını ilk uygulamaya alan 1918 yılında Danimarka olmuştur.Zamanla diger ülkelerde de başlamıştır. Fakat tam anlamıyla ugulamaya 20.yüzyılın yarısından itibaren başlamıştır. İngiltere  1930 yılında, İtalya 1967 yılında, en ilginç olanı da ABD’de 1971 yılında sadece üç eyalette;  NEWYORK,MASSACHUSETTS ve NORT COROLINE da uygulamaya başlamıştır. 1949 yılında Birleşmiş Milletler, karayolunda seyahat eden motorlu taşıtların kullanımında zorunlu trafik sigortasının uygulanması için tavsiyede bulundu. Zorunlu sigorta yapan ülkeler için tek  bir sigorta olmasını istemiştir.

1953’te bu konu söz konusu olan ülkelerde adı BÜRO olan merkezlerde kuruldu, merkezi  Brüksel’de açıldı ve ülkemizde bu sisteme dahil oldu. 1990 yılında zorunlu trafik sigortası hariç mühendislik, tarım, yangın ve nakliyat alanlarında serbest tarifeye geçildi. 2007 yılında ise sigortacılık kanunu ülkemizde yasalaştı. Sigortacılık kanunu ile bazı sigorta ürünleri zorunlu hale geldi. Bu kanun kamu yararına olacak zorunlu sigortaların yaptırılması gereğini  Bakanlar Kuruluna bırakmıştır. Bu kanun ile zorunlu sigortaların yaptırılmasında hiçbir sigorta şirketinin kaçıramayacağı hükmü de gelmiş oldu. 2918 sayılı kanunla birlikte trafik sigortası zorunlu hale getirilmiş oldu. Böylece trafik sigortası (zorunlu mali sorumluluk) ile bir kaza durumunda kazada kusuru olmayan karşı tarafın ve üçüncü kişilerin maddi ve bedeni zararlarını güvence altına almış oluyor.

 

 

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yapan sen ol.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Canlı İzle
E-Gazete
Galeri
Video