SON 24S
  • BİST%0.00 0.00
  • DOLAR%0.00 0.00
  • EURO%0.00 0.00
  • ALTIN%0.00 0.00

GÜNÜMÜZDE KOMŞULUK KÜLTÜRÜ SİZCEDE YOK OLMADI MI?

Saygıdeğer okurlarım

Bilindiği üzere 17 Kasım Dünya Komşular Günü olarak kutlanmaktadır. Kutlanmasına kutlanmaktadır ama artık günümüzde komşuluk kültürü de yavaş, yavaş yok olmaktadır. Çünkü aynı binada ikamet edip birbirini hiç tanımayan komşular artık günümüzde mevcut olmaktadır. Hal böyle iken nerede o eski komşuluk günleri diyerek derin bir iç çekmek kaçınılmaz olacaktır. Eski komşuluk günlerinde Hatice teyze, Fatma teyzeye çat kapı gelir hal hatır sorar, varsa komşunun bir sıkıntısı kol, kanat gerilir, yan, yardım olunurdu. Hatice teyze Fatma teyzeye karşıdan, karşıya, camdan, cama seslenir, hu komşu bir bakar mısın? Bizim  evde  hiç  kesme  şeker  kalmamış  sende varsa  bir zahmet  ufaklıkla gönderi ver der.. eski komşuluk  kültüründe paylaşmanın  önemi  çok büyük  bir önem  arz eder.. Ocakta pişen yemek bir tabağa koyulur,  komşuya ikram edilir, komşuya pişirilen yemek ikram edildikten sonra verilen tabak boş çevrilmez evde bulunan karınca, kararınca ikramlıklarla tabak geriye iade edilir. Komşuda pişer belki bize de düşer düşüncesini komşu, komşusundan hissediverir.  Düğün olur, bayram gelir konu komşu yardıma gelir tatlılar, börekler komşunun yardımıyla yapılı verir.  Bayram ziyaretlerinde komşu Mehmet amcanın bayram şekeri akıllarda ve damaklarda kalıverir.  Eski komşuluk kültürü nasıl unutulabilir? Arar olduk o eski komşuluk günlerini her nereye baksan eski komşuluk kültürü yok oldu gitti herkes farklı, farklı memleketli ama yoktur hiç komşunun, komşusundan haberi.  Randevusuz yapılamaz oldu komşu ziyaretleri belki evde vardır belki evde yoktur kim bilebilir ki? Artık çat kapı gidilemez oldu komşuya, kim bilir komşu Hatice teyze nasıl acaba?  Komşu Fatma teyzenin oğlunun düğünü ne zaman acaba?  Meraklar var âmâ komşuya gidip hal hatır sormak hiç gelmiyor akıllara... İşte komşuluk kültürü böyle, böyle yok olup gidiyor,  eski komşuluk kültürünü mumla aramak kaçınılmaz oluyor... Gelin eski komşuluk kültürünü yeniden yaşamaya çalışalım.  Komşunun varlığını hiç ama hiç unutmayalım. Çat kapı komşumuza gidemesek de komşumuzun varlığından habersiz olmayalım...

Komşu komşunun varlığına her daim muhtaçtır. Yeri geldiği zaman komşu, koşunun derdine en tesirli ilaçtır... Komşuluk kültürü her daim var olsun.

Dünya Komşular Günü kutlu olsun.

Tekrar görüşmek dileğiyle...

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yapan sen ol.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Canlı İzle
E-Gazete
Galeri
Video