SON 24S
  • BİST%0.00 0.00
  • DOLAR%0.00 0.00
  • EURO%0.00 0.00
  • ALTIN%0.00 0.00

Atlarda kırık tedavisi ve atlı turlar!

Birçok hayvanda işe yarayan ayaklardaki kırık tedavilerinin, atlarda neden işe yaramadığına dair sorular alıyorum.
Değerli kardeşim Veteriner Hekim Ramazan Kılıçarslan’a detaylarıyla birlikte sorduğumda, aldığım yanıt:
“Ne yazık ki atların bacaklarındaki yaralanmaları, hayvanın ağırlığı yüzünden tedavi etmek oldukça zordur.
Atın kırılmış ayak, diz ve bacak kemiğini de yerine oturtmak yine hayvanın cüssesi yüzünden imkansız.
Köpekler ve kediler kırık sonrasında üç ayak üzerinde durabilirlerken atların böyle bir şansı maalesef yok. Tedavi süreçleri hem çok daha uzun sürüyor hem de bu süre boyunca sürekli yatmaları gerekiyor.
Ayaktaki kırığın bir miktar iyileşmesinden sonra at ayağa kalkabilse bile tam anlamıyla iyileşmeyen ayağın, yarım tonluk ağırlıkla başetmesi mümkün olmuyor. Kırık bölgeyi sabitleme işi de bir hayli zorlu.
Atların bu tedavisinde insanlar için kullanılan alçı ve vidalar kullanılıyor. Veteriner hekimler, atlar için özellikle alçı ya da vida yapılmamasından oldukça şikayetçiler.”
Veteriner Hekim Ramazan, atın yere uzandırılıp uzandırılamayacağı sorusu üzerine şu yanıtı veriyor:
"Bu hayvanlar yerde uzanmış halde kalamazlar. Bu atların doğasına aykırı. Böyle bir durumda, atların dolaşım sisteminde sorunlar yaşanacağı gibi sürtünmeden ve uzanmaktan dolayı derisinde tahriş ve doku ölümü görülebiliyor.
Fakat kırıldıklarında, az yer değiştiren bazı kemiklerin tedavisi mümkün olabiliyor. İnsanın el bileklerindeki kemiklere denk gelen patüron ve kanon kemikleri tedavi edilebilen kemiklere birkaç örnek."
Özetle; sadece ciddi kırıkların tedavisi aylarca sürüyor, bu süreçte at ayakta duramıyor ve yatması gerektiğinde ise dolaşım sisteminde sıkıntılar oluşuyor.
Bu yüzden de atın sahibi ve veteriner hekimin kararı ile atın uyutulmasına karar veriliyor...
Atlar, onları bir yük aracı olarak kullanmamızdan, eğlence veya para için yarıştırmamızdan ya da safari turlarında eziyet çektirmemizden ne kadar memnunlar?
Esasen derin ve ince bir konu ama dile getirmekten çekinmeden, atlara dair bakış açımı bilin isterim. Kaldı ki beni tanıyan herkes bilir.
Bir insan, atların sırtından ucunda maddi çıkar için atları kullanıyorsa büyük vebal altındadır, bunu peşinen söyliyeyim.
Şöyle ki; yurdumuzun her yerinde ücreti karşılığında turlar ve safariler düzenleniyor. Özellikle kıyı şeridi iller ve Ürgüp/Göreme havzasında sektör haline gelmiş, atçılık adı altında çeşitli vergilerden bile muaf olan çiftlik, çardak, pansiyon gibi yerlerde olumsuz koşullar altında çalıştırılmaktadır özgür ruha sahip olduğunu düşündüğümüz o atlar.
Ruh halleri bozuk olan atlar ise hırçın ve huysuz olurlar.
Allah korusun kaza bela durumunda muhattabınızın bile olmadığını bilin isterim.
Buna rağmen acemi insanları, özellikle çocukları arazide toplu şekilde gezip gelmenin, çeşitli yaralanma hatta ölümle sonuçlanmış örnek vakaları var.
Hiçbir eğitim almadan bu şekilde at kiralayıp, safarilere katılmamanızı tavsiye ederim.
İmkan dahilinde önce at binmek için eğitim ve tecrübe kazandıktan sonra bu safarilere katılmanızı isterim. Bu işin sadece bir boyutu olan atlı spor denilince aklımıza neden hep dörtnal yarış gelir?
Velev ki Devlet eliyle teşvik edilmesi ayrı bir tezat, altılı ganyan bildiğiniz “kumar”. Bu illet yüzünden ne ocaklar söndü ve sönmeye devam ediyor, Allah bilir.
Atlı Zerafet, Atlı Tempo Yürüyüş, At Güzeli Yarışması ve Yılın Atı gibi etkinlikler düzenlensin istiyorum.
Atlara dair işin ucunda para olan her düzenin kapatılması için elimden gelen tek şey, kalemimin mürekkebi bitene kadar davam devam etmek, bu benim yolum.
Yetkililere sesleniyorum: Özgürlüğün sembolu bu kutsal varlıklara, hakettiği değeri verelim.
Gelin, bu işe bir el atalım.
Esen kalın.

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yapan sen ol.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Canlı İzle
E-Gazete
Galeri
Video