SON 24S
  • BİST%0.00 0.00
  • DOLAR%0.00 0.00
  • EURO%0.00 0.00
  • ALTIN%0.00 0.00

Kalaycı; “MHP olarak konunun takipçisiyiz”

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı, COVID19 ile birlikte dünya ekonomilerinin ciddi daralma içerisinde girdiğini vurgulayarak bu süreçte sıkıntı yaşayan çiftçi ve esnafın desteklenmesi gerektiğini vurguladı

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Kalaycı BBN Haber’i ziyaret etti. BBN Haber’e konuşan Başkan Kalaycı, COVID19 ile birlikte tüm dünya ekonomisinin olduğu gibi Türkiye ekonomisinin de ciddi sıkıntıya girdiğini aktardı. COVID19’un dünya ekonomisini çökerttiğini belirten Kalaycı, “Bugün ABD küresel güç 2020 yılının 2. çeyreğinde yüzde 33 daraldı. İngiltere yüzde 22 daralıyor. Tüm dünyada ekonomi ile ilgili sıkıntılar var. Türkiye’de de haliyle sıkıntı ile karşı karşıyayız.  Özellikle Nisan ayı itibariyle dip yaptık. Bizim de üretim verilerimizde önemli daralma oldu. Yine akılcı ve dengeli politikalarla üretim şartlarını durdurmadan, tedarik alanlarının tıkanmasına yol açmadan süreci yönettik ve Mayıs Haziran ayı sanayi üretim verilerinin oldukça olumlu olduğunu gördük.  Türkiye tekrar ekonomik anlamda toparlanıyor” dedi.

“TÜRKİYE 2020 YILINI POZİTİF KAPATACAK”

Süreci sancılı bir şekilde geçiren esnaf ve çiftçinin de yanında olduklarını belirten Kalaycı, “Lokantalar, oteller ve çiftimiz oldukça sıkıntılı. Birçok işsiz kalan vatandaşımız oldu. Onlara yönelik devletimiz önemli tedbirleri ortaya koydu. Meclis kapanmadan önce gerek çalışanlara yönelik gerekse işletmelere yönelik çok önemli destek ve önlemler içeren kanunlar hayata geçirildi. İşten çıkarma yasak hale getirildi. Ücretsiz izine çıkanlara destek verildi, kısa çalışma ödeneğinin daha kolay alınabilmesi sağlandı. Belki yetersiz ama imkanlar çerçevesinde destekler sağlandı. Türkiye tekrar bir büyüme sürecine girdi. İnşallah önümüzdeki çeyrekler itibariyle olumlu göstergeleri göreceğiz ve Türkiye 2020 yılını pozitif kapatacak.

“ÇİFTÇİLERE YÖNELİK PAKET AÇIKLANMASI LAZIM”

Çiftçilerin sıkıntılarına da değinen Başkan Kalaycı sürecin sıkı takipçisi olduklarını belirterek şu şekilde konuştu; “Konya’mızda çiftimizin sıkıntıları var. Maliyetler arttı, kur artışı mazot ve gübre fiyatları da artıyor. Elektrik maliyetleri de oldukça yüksek. Özellikle elektrik faturaları ödenemez boyutlara yükseldi. Bu anlamda çiftçilerimizin sorunlarını mecliste de gündeme getiriyoruz, AK Parti ile istişare halindeyiz. Çiftlilerimize yönelik paketler açıklanması lazım. Türkiye ekonomik olarak bir dönüşümde. Çiftçimizde tarım sektörü de üretim merkezleri. Haliyle onları rahatlatacak karar almaları lazım. Elektrik yükünü hafifletecek, tarımsal sulamada düşük tarife uygulayacak kararlar alınması gerekiyor. Ayrıca borçları ile ilgili yapılandırma imkânı gerekir. Tüm iş dünyamızın ve esnafımızın beklentisi var. Vergi ve sigorta pirimler 3 ay ertelenmişti. Ekim Kasım ve Aralıkta onlarda ödenecek. Normal cari ödemesi ertelen vergi ve sigorta pirim ödemesi çok ağır bir yük olacak. Bu süreçte sigorta pirimleri ile ilgili de bir yapılandırmaya  yönelik kanun çıkması gerekiyor. Maliye Bakanımız yaptığı açıklamalarda açık kapı bıraktı. Meclis açıldığı zaman esnafımızın çiftçimizin beklentisi olan düzenleme yapılacaktır. MHP olarak bu konuların takipçisiyiz” şeklinde konuştu.

Ayşegül Ertul

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Henüz hiç yorum yapılmadı. İlk yapan sen ol.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.

Canlı İzle
E-Gazete
Galeri
Video